1. Czym jest ScarWork?

ScarWork to metoda pracy z bliznami opracowana przez Sharon Wheeler. 

Sharon Wheeler to terapeutka Integracji Strukturalnej, zwanej również  Rolfingiem, którego uczyła się od Idy Rolf. ScarWork to przede wszystkim indywidualna praca manualna dostosowana do rodzaju blizny, czasu jej powstania i sposobu gojenia. Według Sharon ScarWork to sztuka scalania blizn z siecią powięziową. 

 

2. Zalety ScarWork

Metodą ScarWork można pracować bez względu na czas powstania blizny, stosując odpowiednie zasady i techniki.

Terapię tą można stosować we wszystkich rodzajach blizn: po zabiegach chirurgicznych, wypadkach, oparzeniach, naświetlaniach i innych. 

Wykonując terapię blizny prowadzimy do zmniejszenia napięcia w jej obrębie oraz zwiększania się możliwości ruchu między skórą, tkaną podskórną, tłuszczem, powięziami i mięśniami. Wpływa to na poprawę zakresu ruchów w stawach i funkcji tkanek w obszarze otaczającym bliznę. 

Zaletą tej metody jest to, że stosowane techniki są bezbolesne dla pacjentów, a dla terapeutów łatwe do wykonania i nie obciążające rąk. 

W procesie gojenia się ran czasami dochodzi do uwięźnięcia nerwu w miejscu tworzenia się blizny. Jest to dla pacjentów nieprzyjemne, a czasami bolesne. Terapia Scarwork pomaga zmniejszyć ból i wpływa na  normalizację  czucia powierzchownego, zarówno w przeczulicy jak i niedoczulicy. 

Pod wpływem wykonywanych technik zmienia się kolor blizny, a pacjenci często po terapii mówią, że ich blizny stają się delikatniejsze w dotyku i bardziej gładkie.

Efekty pracy z bliznami można zaobserwować już po jednej terapii, ale aby były trwałe lepiej jest przeprowadzić serię zabiegów. 

Prowadzane są badania naukowe w celu wyjaśnienia jakie zmiany fizjologiczne zachodzą w tkankach pod wpływem terapii. W badaniach ultrasonograficznych można zauważyć że tkanki poddane terapii układają się w sposób bardziej regularny, z zachowaniem warstwowego układu. 

3. ScarWork – metoda pracy.

W metodzie tej nie używa się żadnych dodatkowych narzędzi, olejków czy kremów.  Pracując tą metodą wykorzystywanych jest około 25 technik. Część z nich służy do uruchamiania tkanek powierzchownych, a część głębokich, niektóre są stosowane w konkretnych rodzajach blizn. Jedną z zasad pracy jest ocena jak blizna wpłynęła na całe ciało,  w warunkach statycznych i dynamicznych. Zastosowane testy funkcjonalne przed terapią i po terapii  pokazują jak opracowanie blizny wpływa na poprawę funkcji.  Metoda ta obejmuje również techniki, które mają zastosowanie w konkretnych  rodzajach blizn. 

 

4. Szkolenie  – ScarWork – Integracja blizn z siecią powięziową.

ScarWork to 4 dniowe szkolenie uczące bezbólowej pracy z bliznami. Zawiera w sobie wykłady teoretyczne dotyczące najnowszej wiedzy dotyczącej powstawania, leczenia i rehabilitacji blizn. Jednak przede wszystkim jest to szkolenie o charakterze praktycznym, w trakcie którego studenci uczą się technik pracy z bliznami najpierw na sobie, a w kolejnych dniach stosując je w pracy z pacjentami. Ten sposób szkolenia pozwala w krótkim czasie poznać różne rodzaje blizn i obserwować  ich zmiany zachodzące w trakcie i po terapii. 

 Szkolenie ScarWork – Integracja blizny z siecią powięziową – Zapisz się

5. Do kogo kierujemy to szkolenie?

ScarWork to zestaw dodatkowych umiejętności, które pomogą wyróżniać się osobom pracującym z bliznami: fizjoterapeutom, masażystom, kosmetyczkom, położnym. Zapraszamy również osoby, które są dopiero na początku swojej edukacji, czyli studentów kierunków medycznych.

 

Sprawdź aktualne kursy i szkolenia

Zarezerwuj szkolenie w terminie Tobie odpowiadającym. Kursy organizowane są przez cały rok. 

Terminarz