Metody terapii: Anatomy Trains

Program certyfikacji Anatomy Trains

Program kursów Anatomy Trains zawiera cykl warsztatów zawierających w sobie części praktyczne i teoretyczne. W Polsce dostępny jest cykl intensywnych szkoleń weekendowych, który rozpoczyna się szkoleniem Anatomy Trains Structure and Function (Anatomy Trains Struktura i Funkcja). Jest to szkolenie wstępne, wprowadzające do tematyki tzw taśm anatomicznych (nazywanych również taśmami mięśniowo-powięziowymi czy też merydianami mięśniowo-powięziowymi). Jest to pierwsze zapoznanie z metodą rozluźniania tkanek miękkich w celu zrównoważenia ciała w przestrzeni. 

Jeżeli zdecydujesz się kontynuować naukę, w celu lepszego i bardziej dogłębnego zrozumienia anatomii, biomechaniki oraz „warstwowości” ciała, przygotowane zostały dla Ciebie 6 szkoleń kończących etap pierwszy szkolenia, które w swojej tematyce obejmują całe ciało.

Rodzaje szkoleń:

1. Structural Essentials czyli podstawy strukturalne to:

  • Arches and legs (Łuki stopy i kolano) – pierwsze z cyklu szkoleń, obejmujące zagadnienia związane z dolną częścią kończyny dolne,
  • Fans of the hip (Wachlarze stawu biodrowego) – kurs, którego celem jest lepsze zrozumienie biomechaniki oraz zależności tkanek miękkich stawu biodrowego,
  • Abdomen, breath and chest (jama brzuszna, klatka piersiowa i oddech) – trzeci etap cyklu obejmujące swoją tematyką zarówno powierzchowne jak i głębokie struktury związane z oddechem,
  • Tensegrity of the spine (tensegracja kręgosłupa) – kurs przedstawia kręgosłup jako strukturę biotensegracyjną, stanowiący ważny element postawy wyprostowanej ciała człowieka
  • Shoulders and arms (obręcz I kończyny górne) – warsztat pozwalający zrozumieć przestrzenne relacje w obszarze pracujących głownie w otwartym łańcuchu biokinematycznym kończynach górnych oraz obręczy barkowej

2. Head, neck and jaw (Głowa, szyja, żuchwa) – ostatni kurs obejmujący nieduży, lecz skomplikowany obszar mięśni głowy oraz szyi.

Każdy z kursów nawiązuje do koncepcji Anatomy Trains, pozwala również bardzo precyzyjnie spojrzeć na wybrane obszary ciała. 

Etap drugi, Strategie Strukturalne to 10 dniowy kurs, scalający wiedzę i pozwalający budować strategię 3 sesji strukturalnej pracy z ciałem. Pogłębisz swoją wiedzę w zakresie „body reading” czyli określania przestrzennych relacji w ciele oraz nabędziesz umiejętność budowania strategii podczas pracy z partnerami w grupie oraz z modelami z zewnątrz, a to wszystko w modelu 3 sesji strukturalnej pracy z ciałem.

Finalny etap szkolenia pogłębia wiedzę i doświadczenie w poznawaniu anatomii i biomechaniki by ostatecznie poznać pracę w 12 sesjach Integracji Strukturalnej, jako zaplanowany proces wprowadzania na wyższy i bardziej wydajny poziom organizacji poszczególnych obszarów ciała. Absolwenci otrzymają certyfikat Anatomy Trains Structural Integration (ATSI) uznawany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Integracji Strukturalnej (IASI)

certyfikacja w integracji strukturalnej ATSI

Historia Anatomy Trains

Być może zastanawialiście jakie korzenie ma Anatomy Trains Structural Integration, który jako kurs a w zasadzie seria szkoleń możesz rozpocząć w Akademii AthleticoMed? Nie jest to dzieło przypadku, nie jest też nagłym pomysłem po obserwacji spadającego jabłka z drzewa. Przeczytajcie poniższy tekst na podstawie jednego z opisów samego Toma Myersa.

Tom Myers : Rozwijałem Anatomy Trains w latach 90tych, jako grę dla studentów, kiedy uczyłem Anatomii Powięzi w Rolf Institute. Byłem zainspirowany przez Idę Rolf i praktykowałem głęboką pracę na powięzi której uczyłem się od niej od 1976 roku

Kiedy spróbowałem zacząć tego uczyć, wszystkie książki promowały teorie „pojedynczych mięśni”. Ida Rolf ciągle powtarzała „ to wszystko jest połączone poprzez powięź”.Poza przywołaniem wizerunku grejpfruta lub luffy, jak to urzeczywistnić? Jak uzyskać „użyteczną inteligencję” dotyczącą funkcjonowania całego układu mięśniowo-szkieletowego?

Jako ćwiczenie utrwalające wiedzę uczniów, zacząłem splatać mięśnie przez powięź. Pomysł ten został zapoczątkowany, gdy dr Jim Oschman dał mi artykuł Raymonda Darta (antropologa i studenta Technik Alexandra), łącząc mięśnie tułowia w układzie podwójnej spirali (która pojawia się tutaj jako część spiralnej linii).

Moja reakcja brzmiała:„ Dlaczego na tym poprzestać? ” Na tej podstawie rozszerzyłem pomysł Darta na całe ciało, aby pomóc uczniom dostrzec połączenia poprzez splatanie mięśni. „Reguły” są takie, że połączenia muszą podążać za kierunkiem w tkaninie powięzi w mniej więcej prostej linii, bez przerw lub zmiany głębokości.

Po kilku iteracjach nauczania cały projekt stał się tak interesujący, że zacząłem systematyzować te powiązania. Dzięki zachęcie mojej przyjaciółki Annie Wyman, pełny obraz i wpływy tych lini połączen zaczęły być jasne. Zacząłem dostrzegać linie w ocenie moich klientów, a potem zacząłem budować moje sesje strukturalnej pracy z ciałem wokół tych linii.

Przejście w kierunku publikowania było szczęśliwym zbiegiem okoliczności. Jeden z moich uczniów (na moich bardzo małych, wczesnych zajęciach dla masażystów w Maine) pokochał te linie i powiedział: „Wyjeżdżam na Hawaje, aby uczyć tych ciągłości uczniów Lee Josepha!” (To była kolejna strukturalnie powiązana szkoła z pracą nad strukturą ciała). Zdałem sobie sprawę, że jeśli mam mieć przypisanie do tego pomysłu i przekazać go dalej poprawnie, muszę to zapisać. W tym samym czasie Leon Chaitow, N.D., D.O. założył „Journal of Bodywork and Movement Therapies” i razem ze wszystkimi starymi przyjaciółmi nawoływał do stworzenia artykułów na rozpoczęcie tego przedsięwzięcia.

Powstałe artykuły w czasopiśmie okazały się tak popularne, że Churchill Livingstone (który został wchłonięty przez Harcourt, który z kolei został wchłonięty przez Elsevier) w poprzez  „Mary Law” poprosił mnie o napisanie książki o tej idei. Książka ukazała się w 2001 roku, drugie wydanie ukazało się w 2009 roku, a trzecie w 2014 roku. Książka została przetłumaczona na 10 innych języków – niemiecki, fiński, polski, portugalski, hiszpański, włoski, koreański, japoński, rosyjski i nowoczesny i tradycyjny chiński.

Po publikacji znalazłem wcześniejszą iterację podobnych pomysłów – oczywiście w meridianach akupunktury, ale także w szkicach Leonarda, niemieckich anatomów Hoepkego i Tittela z lat trzydziestych XX wieku oraz w pracach Françoise Meziére w Francja. Te połączenia (i takie modele jak „łańcuchy kinetyczne”) są często definiowane funkcjonalnie, podczas gdy pociągi anatomiczne są połączeniami przez „tkaninę” powięzi i jako takie są powszechnymi drogami przenoszenia siły mięśniowo-powięziowej.

Po opracowaniu mapy Anatomy Trains dotarło do mnie – nagle, jak Saul na drodze do Damaszku – że schemat Anatomy Trains oferował logiczną soczewkę, przez którą można zobaczyć protokół Integracji Strukturalnej Idy Rolf. Innymi słowy, jej „formuła” może zostać nieco zmieniona, aby rozwinąć się poprzez stopniowe otwieranie tych taśm. W ten sposób narodził się Anatomy Trains Structural Integration (ATSI).

ATSI korzysta z mapy Anatomy Trains, aby zapewnić logiczny ideę progresji naszych serii 12 sesji Integracji Strukturalnej, zrozumiały zarówno dla profesjonalistów, jak i dla publiczności. Wydaje się, że studenci są zgodni z tą ideą, a certyfikacja zawodowa ATSI rozkwitła od tego czasu, z prawie 500 w pełni wyszkolonymi praktykami w USA i za granicą.

Obecnie w Polsce praktykuje ponad 40 certyfikowanych terapeutów Anatomy Trains Structural Integration czyli Integracji Strukturalnej Anatomy Trains.

Sprawdź aktualne kursy i szkolenia

Zarezerwuj szkolenie w terminie Tobie odpowiadającym. Kursy organizowane są przez cały rok. 

Terminarz